Lokalizacja

Komorów – mała wieś w powiecie Świdnickim, oddalona od samej Świdnicy o niecałe 5 km,

z pewnością większości z Państwa niewiele mówi. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać dokąd stąd blisko, pomyślmy, co może nam zaoferować sam Komorów? Wieś ta powstała w XIII w. i pierwszymi jej właścicielami byli mieszkańcy Świdnicy. Już w XIV w. Komorów posiadał folwark. Przez kolejne lata zmieniali się jego właściciele, wśród których byli członkowie znamienitych rodów szlacheckich. Wieś szybko się rozwijała. W 1845r. założono tu szkołę ewangelicką a w 1885r. powstał młyn z napędem parowym. Mimo prężnego rozwoju wieś nigdy nie doczekała się własnego Kościoła. W Komorowie znajduje się stary dwór, którego obecna forma pochodzi z początków XIX w. Sam zespół pałacowo-parkowy pochodzi z XVIII w. Niedaleko pałacu da się zauważyć postawiony, ku czci poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Komorowa, pomnik – starą dzwonnicę oraz kapliczkę. Przy wjeździe do wsi dumnie prezentuje się wzniesiony w XIX w. holenderski wiatrak, który począwszy od początków XX w. pełnił rolę wieży ciśnień. Kto wie jak jeszcze rozwinąłby się Komorów, gdyby na jego drodze nie pojawiła się wybudowana w XX w. szosa Świdnica- Świebodzice. Połączone w ten sposób dwa duża miasta usunęły Komorów znacznie na pobocze. Nie myślmy jednak od razu o tym, ile wieś na tym straciła ; pomyślmy ile zyskała??
Rozpatrując ten aspekt warto zwrócić uwagę na fakt ocalenia małej oazy ciszy i spokoju. Komorów można traktować jako wspaniałą bazę wypadową do większych miast naszego regionu. Na co dzień możemy się przy tym delektować tak cenną dziś intymnością z dala od zgiełku i hałasu. Dla tych , którzy cenią sobie te walory, kilka słów o tym co można w Komorowie zrobić z wolnym czasem i nie tylko.

Kilka kroków za wioską , udając się w stronę Milikowic, rozciąga się sztuczny zbiornik wodny – zalew Komorowski.


Wspaniałe miejsce na zwykły spacer, dla wędkarzy raj na co dzień i od święta bowiem zalew należy do PZW. Można się tu kąpać, urządzić grila lub po prostu delektować się wszystkim, co zapewnia nam przyroda. Rozciągające się dookoła lasy kuszą amatorów grzybów. Zaraz za ogrodzeniem naszego osiedla znajduje się boisko piłkarskie, na którym rozegrać można sąsiedzki mecz lub pokopać piłkę z synem czy córką. Po co więc szukać miejsca na weekendowy wyjazd? Wszystko to można znaleźć na miejscu, właśnie w Komorowie

A co dla tych którzy lubią odpoczywać w ciszy a na co dzień potrzebują czegoś głośniejszego??
Najbliżej stąd do Świdnicy. Jedno z większych i ważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Liczące 60 tysięcy mieszkańców miasto zostało założone już w 990 roku, jednak prawa miejskie otrzymało przed 1267 rokiem. Obecnie Świdnica to prężny ośrodek przemysłowy (rozwinięty przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny, maszynowy oraz spożywczy), ważny ośrodek kulturalny, z jedynym w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz licznymi instytucjami kultury, ośrodek sportu i rekreacji. Ważny węzeł drogowy i kolejowy. Świdnica należy do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, co wiąże się z dużą możliwością zatrudnienia. Dla kogoś kto szuka pracy, zakupów, rozrywki i wygody Świdnica jest miejscem mogącym z powodzeniem wszystkie te wymagania spełnić.

Gdyby jednak okazało się, że czegoś nam brakuje to rozwiązanie jest już niecałe 15km od Komorowa i nosi nazwę Wałbrzych.

Aktualnie największe miasto o statusie gminy w Polsce. Wałbrzych istniał już w 1305 roku, prawa miejskie uzyskał po roku 1400. Największy rozkwit miasto przeżywało w XIX w wraz z rozwojem przemysłu - głównie górnictwa, przemysłu tekstylnego, produkcji porcelany i koksownictwa. Do niedawna duży ośrodek przemysłowy, centrum administracyjne województwa wałbrzyskiego oraz ośrodek górnictwa, obecnie gmina miejska o funkcjach przemysłowo handlowo-usługowych z rozwijającymi się funkcjami ośrodka turystycznego. Stąd już tylko dwa kroki do Szczawna Zdroju, jednego z najstarszych uzdrowisk w Polsce, bogatego w wody lecznicze. Wałbrzych to także centrum wspomnianej już Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, miasto w którym nie brakuje marketów, sklepów firmowych ale niestety znacznie słabiej wygląda segment rozrywki. Dla bardziej wymagających i posiadających bardziej wykwintne gusta może spodobać się bliskość Zamku Książ.

Gdyby jednak komuś rozrywka była szczególnie bliska to wracamy do Komorowa i stąd już tylko 50km do Wrocławia.

Wrocław jest historyczną stolicą Śląska, głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 632 162 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 293 km². Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski. Nie ma tu chyba rzeczy, miejsca czy sklepu którego nie dałoby się znaleźć. Sieci marketów , restauracje, kina, galerie a także cała gama miejsc do odpoczynku z Rodziną czy przyjaciółmi powinna zaspokoić każde najbardziej niespokojne i wymagające charaktery. Wspominając o trzech największych miastach, warto też poświęcić chwilkę na mniejsze ale równie ważne i mające wiele do zaoferowania, do których też nie jest daleko a w których może ktoś odnajdzie coś czego nie znalazł we Wrocławiu czy Wałbrzychu. Mamy tu na myśli Strzegom <15km, ośrodek kamieniarski>, Żarów <20km, podstrefa ekonomiczna>, Dzierżoniów <25km, podstrefa ekonomiczna>. Jest też wiele innych i mniejszych miast i miasteczek, do których Państwo na pewno traficie czy to z konieczności czy przez przypadek.


ul. Komorów 42
58-100 Świdnica

deweloper@bel-pol.com.pl
+48 74 856 38 31 (recepcja)
+48 601 981 831